Nowoczesne modele kuchni gazowych do gastronomii sprawiają, że wszystkie czynności związane z ich obsługą mogą zostać znacznie uproszczone, a samo użytkowanie kuchni – bezpieczniejsze pod każdym względem. W porównaniu z modelami z poprzednich dekad, te nowoczesne mają w poszczególnych przypadkach jedynie niewielkie udoskonalenia, natomiast spotkasz się również z rozwiązaniami na miarę XXI wieku. O czym zatem warto wiedzieć, zanim wybierzesz kuchnię dla siebie?
W kuchniach gazowych do gastronomii znajdziesz potencjał
Omawiane we wcześniejszych wpisach korzyści ekonomiczne są niezaprzeczalnym atutem użytkowania kuchni gazowych, lecz do gastronomii i związanych z nią zagadnień warto podejść praktycznie.
Nie sposób wymienić wszystkie możliwe udogodnienia, natomiast spośród tych dostępnych obecnie, na uwagę zasługują między innymi:
- obecność termopary – wspomniany w tytule system zapewnia indywidualną kontrolę płomienia w danym palniku, odcinając dopływ gazu po wygaśnięciu płomienia, na przykład na skutek zalania palnika; jest to system bezpieczeństwa w postaci specjalnych przewodów,
- samostabilizujący płomień – nawet niewielki płomień przy najmniejszym zasilaniu gazem jest odpowiednio stabilny, aby zapewnić ciągłość procesu gotowania,
- jednoczęściowy blat – blat tłoczony z jednego elementu, bez szczelin i wszelkich chropowatości, zapewnia szczelność urządzenia, a także ułatwia czyszczenie kuchni,
- laserowy grawer oznaczeń – w przeciwieństwie do oznaczeń wykonanych techniką malowania lub wyklejania, grawer jest mniej ścieralny, zapewnia najdłuższą trwałość,
- odpowiednia konstrukcja rusztów – z kuchniami gastronomicznymi kojarzą się głównie duże naczynia, natomiast obecność rusztów jest ułatwieniem przy tych najmniejszych,
- optymalny rozstaw palników – tak jak w przypadku płyt grzewczych w kuchniach elektrycznych, tak też tutaj stosowane są rozwiązania, które pozwalają przygotowywać jednocześnie kilka potraw w naczyniach o różnych średnicach, na przykład do 40 cm.
Wybierając kuchnię gazową, a także piec gazowy i inne sprzęty gastronomiczne, możesz już teraz zmodernizować zaplecze kuchenne swojego lokalu.
Kuchnia gazowa do gastronomii z piecem gazowym
Niektóre modele kuchni gazowych do gastronomii posiadają wolną przestrzeń lub specjalne szafki pod blatem, natomiast dla większej funkcjonalności urządzenia warto wybrać kuchnię ze zintegrowanym piecem. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku masz do wyboru piece elektryczne, konwekcyjne oraz gazowe.
Skupiając się na wersji gazowej pieców gastronomicznych, warto powiedzieć o ich zaletach. Spośród innowacyjnych rozwiązań godne uwagi są na przykład:
- możliwość ustawienia funkcji gotowania parowego w komorze piekarnika,
- funkcja rozmrażania, pozwalająca szybciej przygotować produkty do obróbki termicznej,
- podwójna lub potrójna szyba, która nie nagrzewa się od strony zewnętrznej,
- obecność termopary dla zapewnienia kontroli płomienia tak, jak w palnikach kuchni,
- system czyszczenia parowego usuwający zabrudzenia z wnętrza komory pieca.
Wybierając kuchnię gazową zwróć uwagę na to, które spośród opcji dostępne są w danym modelu. Im więcej udogodnień, tym sprawniej zorganizujesz pracę w swojej gastronomii.
Moc cieplna kuchni gazowych – gdy mowa o wydajności
W kuchniach gazowych do gastronomii, tak jak w kuchniach do użytku domowego, standardem jest zróżnicowanie mocy cieplnej palników. Moc ta, wyrażana w kilowatach (kW), przekłada się w praktyce na szybkość przygotowania określonej potrawy. Zazwyczaj jedna kuchnia gazowa to dwa różne poziomy mocy w czterech lub sześciu palnikach. Przykładem może być kuchnia gazowa 6-palnikowa Kitchen Line marki Hendi (3 x 3,5 kW + 3 x 6 kW). Takie zróżnicowanie pozwala dostosować wielkość płomienia do średnicy i wielkości naczynia, a tym samym zoptymalizować poziom zużycia gazu podczas gotowania.