Spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku kuchni gastronomicznych możesz wybrać dokładnie taką, która najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu. Zależnie od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na ten zakup, rodzaju przygotowywanych najczęściej potraw, a także warunków dostaw energii elektrycznej lub gazu do obiektu, warto dobrać model, który będzie wydajny i ekonomiczny. Niesłabnącą popularnością cieszą się kuchnie gastronomiczne z zasilaniem gazowym. Być może to najlepsze rozwiązanie również dla Ciebie.
Siła argumentów, czyli konkretne atuty kuchni gazowej
Procesy obróbki termicznej produktów przebiegać powinny w sposób harmonijny, ale jednocześnie z możliwością swobodnego regulowania temperatury w piekarniku lub zmiany mocy palników. W nowoczesnych kuchniach gastronomicznych gazowe zasilanie jest czynnikiem wystarczającym do przygotowywania najbardziej czasochłonnych dań, gdzie ostateczny efekt zależy między innymi od możliwości, jakie daje regulacja płomienia na palnikach lub w piekarniku.
Z równie ważnych argumentów przemawiających za wyborem kuchni gazowej, warto mieć na uwadze między innymi:
- względy ekonomiczne – w porównaniu z kuchniami elektrycznymi i indukcyjnymi oszczędności widoczne są na kilku płaszczyznach:
- modele gazowe o porównywalnej wydajności kosztują mniej w momencie zakupu,
- niższy koszt użytkowania kuchni gazowej w porównaniu z elektryczną/indukcyjną,
- niższy koszt koszt napraw oraz konserwacji ze względu na prostą konstrukcję kuchni,
- wysoka wydajność – przy odpowiednio dobranym modelu kuchni gazowej oraz solidnym przyłączu gazowym:
- odpowiednia dystrybucja ciepła bezpośrednio do podstawy naczynia (garnka, patelni),
- minimalizacja strat ciepła poprzez jego równomierne rozprowadzanie,
- natychmiastowe odłączenie dopływu gazu po zakręceniu kurka lub zalaniu palnika,
- aspekty higieniczne – utrzymanie kuchni gazowej w czystości jest obecnie znacznie prostsze za sprawą praktycznych rozwiązań:
- gładka powierzchnia żeliwnych rusztów, do której nie przylegają resztki potraw,
- specjalna powłoka blatu zapobiega przywieraniu wszelkich zabrudzeń,
- wnętrze piekarnika charakteryzuje się niską porowatością, co również ułatwia czyszczenie.
W związku z powyższym, wystarczy solidne przyłącze gazowe, aby w pełni korzystać z atutów przyrządzania potraw z użyciem tej sprawdzonej od dekad metody.
Design kuchni gastronomicznych, czyli gazowe oblicze estetyki
Dopełnieniem funkcjonalności kuchni gazowej może być odpowiedni nowoczesny wygląd. Urządzenia gastronomiczne kojarzą się słusznie głównie ze stalą nierdzewną, natomiast stal ta we współczesnym wydaniu oznacza ponadczasowe wzornictwo i minimalizm, który jest oznaką dobrego stylu. Tak jak modele do gospodarstw domowych, tak też kuchnie gastronomiczne gazowe mogą wyglądać korzystnie.
Na przykładzie kuchni Hendi 225882 można przekonać się o dodatkowych walorach estetycznych stali. Zastosowane odmiany to:
- AISI 304 w blacie kuchni; jest to stal kwasoodporna austenityczna, o niskiej zawartości węgla (maksymalnie 0,15 %), czego efektem jest estetyczny wygląd,
- AISI 430 w obudowie kuchni; nieutwardzana stal nierdzewna o właściwościach dekoracyjnych w postaci eleganckiego półmatu.
Co do funkcjonalności powyższych odmian stali, są to materiały odporne na działanie związków soli, siarki, chloru, w tym także detergentów, dlatego zapewniają trwałość kuchni gazowych również podczas wielogodzinnego przygotowywania potraw.
Mity dotyczące kuchni gastronomicznych gazowych – warto wiedzieć
Umiejętnie dobrany model kuchni gazowej lub właściwe jej użytkowanie sprawiają, że z powodzeniem ominiesz niedogodności kojarzone z tym modelem kuchni gastronomicznych. Niepraktyczne w gastronomii butle gazowe zastępowane są przez stałe przyłącza, a umiejętnie zamontowana instalacja pozwala korzystać z nieprzerwanych dostaw gazu.
We współczesnych modelach zmniejszony został również problem „uciekającego” ciepła w czasie gotowania potraw. Konstrukcja palników oraz odpowiednie dopasowanie rusztów sprawia, że znacznie więcej ciepła trafia bezpośrednio do dna naczynia, a tym samym skraca czas gotowania. Dodatkowo wspomniane wyżej utrzymanie kuchni w czystości jest znacznie prostsze niż w pierwszych dostępnych modelach.
Szybkie, bezpieczne i oszczędne przygotowywanie potraw
Kuchnie gastronomiczne z zasilaniem gazowym sprawdzają się zarówno w niewielkich punktach gastronomicznych, jak też w dużych obiektach. Warunkiem jest takie dobranie kuchni, aby liczba palników była dobrana pod kątem ilości przygotowywanych dziennie dań, a ewentualny piekarnik posiadał różne opcje obróbki termicznej. To cechy, które znajdziesz w urządzeniach wysokiej jakości, dostępnych obecnie na rynku.