Meble ze stali nierdzewnej cieszą się niezmienienie popularnością w branży gastronomicznej. Standardem jest wyposażenie niemal wszystkich pomieszczeń danego obiektu mniejszymi lub większymi elementami stalowymi, ponieważ odpowiednio wytworzony stop ma wystarczającą odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak nadmierna wilgotność powietrza, czy wysoka temperatura otoczenia, gdy w pobliżu.
Proces produkcji mebli ze stali nierdzewnej a jej cechy
Od momentu pozyskania surowców do przetopienia na stal do zakończenia procesu produkcji, istotne są wszystkie etapy, które sprawiają, że w meblach ze stali nierdzewnej znajdziesz rozwiązanie również dla własnego lokalu. Precyzyjnie przygotowany materiał oraz umiejętność opracowania stali łączą się ze sobą w konkretny efekt – gotowe meble.
Co zatem wpływa na ostateczny charakter Twoich szaf, szafek, półek? Jest to przede wszystkim:
- odpowiedni stop – stal jest połączeniem żelaza oraz węgla (zawartość węgla nie przekracza 2,11% zawartości stopu), a dodawane są również inne metale, takie jak chrom, miedź, tytan; surówka oczyszczana jest w specjalnych piecach lub w instalacjach hutniczych,
- hartowanie – podgrzanie stali, a następnie szybkie jej schłodzenie do optymalnie dobranej temperatury sprawia, że gotowe tworzywo zyskuje odpowiednią wytrzymałość, a jednocześnie sprężystość, ważną dla dalszej obróbki,
- obróbka mechaniczna – poprzez cięcie, skrawanie, kucie oraz inne niezbędne dla danej grupy mebli ze stali nierdzewnej działania, uzyskiwane są elementy gotowe do montażu, wytrzymałe tak, że na półkach możesz ustawiać na przykład większe urządzenia gastronomiczne, takie jak szatkownice do warzyw, czy krajalnice do chleba,
- trwałe łączenie – elementy scalone za pomocą spawania, połączeń śrubowych, zaciskania mechanicznego, czy klejenia, są połączone trwale i szczelnie; zapobiega to wszelkim odkształceniom przy użytkowaniu mebli zgodnie z zaleceniem producenta.
Stal nierdzewna z powodzeniem przetrwa ekspozycję na działanie wysokich temperatur, na przykład gdy obudowa lub fronty danego mebla sąsiadują bezpośrednio z piecem konwekcyjnym, piecem do pizzy lub innymi urządzeniami gastronomicznymi, które są u Ciebie często użytkowane. Solidna stal pozostanie w niezmienionej formie.
Proste czyszczenie i konserwacja mebli ze stali nierdzewnej
Czystość w kuchni, zmywalni, oraz na szeroko pojętym zapleczu łatwo jest utrzymać przy regularnym sprzątaniu, a tutaj również w meblach ze stali nierdzewnej będziesz mieć sojusznika. Do codziennych prac porządkowych wystarczy ciepła woda, przy bardziej opornych zabrudzeniach – delikatny detergent. Niemniej jednak, gdy potrzebny będzie silniej działający preparat na trudne zanieczyszczenia, stal nierdzewna przetrwa działanie poszczególnych środków od sprawdzonych producentów i pozostanie gładka, nie ulegnie uszkodzeniu. Przydatne mogą się okazać preparaty, którymi czyszczone są kuchnie gastronomiczne.
Specjalne preparaty to również środki do konserwacji stali nierdzewnej. Tworzą one na powierzchniach cienką warstwę ochronną, która dodatkowo ułatwia czyszczenie mebli. Zależnie od częstotliwości korzystania z poszczególnych szaf, szafek i półek, warstwa taka utrzymuje się od kilku dni nawet do kilku tygodni. Czyszczenie oraz konserwacja nie wymagają zatem wiele wysiłku, jeżeli zadbasz o ich powtarzalność tak systematycznie, jak przy czyszczeniu szaf chłodniczych.
Meble ze stali nierdzewnej w kontakcie z żywnością
Przechowywanie produktów spożywczych oraz gotowych potraw i wyrobów, które nie wymagają specjalnych warunków chłodniczych czy mrożenia, powinno się odbywać według określonych norm. Z meblami ze stali nierdzewnej zachowasz wytyczne określone między innymi HACCP, która zawiera wymogi co do magazynowania żywności. Stal nierdzewna ze sprawdzonej hurtowni gastronomicznej to bezpieczny wybór dla Ciebie i Twoich Klientów.