System automatycznej kontroli wilgotności pozwala optymalnie dostosować poziom wilgotności w komorze pieca konwekcyjno-parowego i utrzymać ten poziom do końca pieczenia lub gotowania. Jest to niezastąpione udogodnienie, łatwe do ustawienia odpowiednich parametrów oraz realnie wpływające na wygląd, konsystencję i smak gotowych potraw. Warto zatem dowiedzieć się o tym systemie nieco więcej.
Z piecem konwekcyjno-parowym przygotujesz niemal wszystko
Połączenie gotowania w parze i klasycznego pieczenia to właśnie omawiana funkcja kombi, niedostępna w piecach konwekcyjnych. Sprawdza się ona we wszelkiego rodzaju restauracjach, barach, stołówkach oraz innych obiektach i lokalach, gdzie jakość przygotowanych dań jest priorytetem. W piecu konwekcyjno-parowym nie ma miejsca na działania przypadkowe, wszystko można odpowiednio zaprogramować.
Zależnie od modelu, skala ustawień może być na przykład 10-stopniowa, gdzie stopień 1. oznacza powietrze całkowicie suche, a 10. – bardzo wilgotne. Z praktycznego punktu widzenia, automatyczna kontrola wilgotności to:
- pieczenie bez nadmiernej utraty naturalnej wilgoci produktów – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku mięs i ryb; zapobiega ich przesuszeniu,
- precyzja niezależnie od masy produktu – zarówno większe, jak i mniejsze porcje zostaną odpowiednio wypieczone przy optymalnych ustawieniach pieca,
- możliwość dostosowania programu do delikatnych dań – w odpowiednich pojemnikach ze stali nierdzewnej z powodzeniem upieczesz suflet, przygotujesz kruchego sandacza, lub rostbef,
- wysoki poziom higieny – po ustawieniu temperatury, programu oraz włączeniu automatycznej kontroli wilgotności niepotrzebna jest dodatkowa ingerencja,
- odprowadzanie i doprowadzanie wilgoci – sonda wprowadzana do produktu „sprawdza” wilgotność pieczonej potrawy i wpływa również na odprowadzanie nadmiaru wilgoci.
Dodatkowym atutem jest możliwość stałych ustawień tak, aby niezależnie od ilości tej samej potrawy, na przykład porcji schabu, można było za każdym razem osiągnąć ten sam poziom wilgotności i wypieczenia.
Piece konwekcyjno-parowe na zawsze oszczędzą Twój czas
Automatyzacja procesów gotowania i pieczenia to zaleta nowoczesnych urządzeń gastronomicznych. W piecach konwekcyjno-parowych poszczególne kwestie zostały rozwiązane tak, aby do minimum ograniczyć obsługę. Wybierając piec do swojego lokalu z pewnością docenisz:
- możliwość wprowadzenia ustawień oraz ich zapamiętania,
- opcję opóźnionego startu; czas ten można opóźnić nawet o dobę,
- funkcję elektronicznej książki kucharskiej, gdzie zgromadzisz wszystkie ważne przepisy,
- automatyczny system myjący dla szybkiego i sprawnego czyszczenia wnętrza pieca.
Innowacyjny model pieca gastronomicznego możesz zatem wpisać na listę inwestycji, jeżeli takie urządzenie nie znajduje się jeszcze w kuchni Twojego lokalu, albo piekarnik z tradycyjnej kuchni gastronomicznej nie spełnia Twoich oczekiwań. Z naszą fachową poradą każdy zakup będzie udany.
Aby na talerzach Twoich gości znajdowały się ciepłe dania
Z automatyczną kontrolą wilgotności możesz w prosty sposób podnieść jakość swoich usług gastronomicznych. Dania w kontakcie z zimnym talerzem szybko wytracają wysoką temperaturę. Jeżeli powinny być bardzo ciepłe, system stanie się Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ gotowa potrawa jest dzięki niemu ogrzana równomiernie w piecu gastronomicznym, nie wychłodzi się zbyt szybko. Osiągniesz efekt, jak po podgrzaniu talerzy, lecz bez żadnych dodatkowych działań.
Idealne połączenie programów w piecu konwekcyjno-parowym
Systemu automatycznej kontroli wilgotności możesz używać również w trybie konwekcyjnym, który jest jednym z możliwych ustawień pieca konwekcyjno-parowego. Poznając praktyczne zalety tego udogodnienia z pewnością przekonasz się, że pieczenie i gotowanie można z powodzeniem wprowadzić na nowy, wyższy poziom. O piecach Rational, piecach Retigo lub innych cenionych marek warto dowiedzieć się więcej.