W dziedzinie sprzętu gastronomicznego nieustannie pojawiają się rozwiązania, które mogą znacznie zwiększyć wydajność określonych usług. Co więcej, usprawniają one pracę obsługi kuchni, bazują na częściowej lub pełnej automatyzacji. Wystarczy odpowiednio sporządzona lista potrzeb, aby dobrać wyposażenie gastronomii najlepsze dla Ciebie.
Ważne aspekty wyposażenia gastronomii na każdą porę
Podstawa to rozsądek i umiar w wyposażeniu. Gastronomię należy traktować jako szereg działań, dlatego propozycje dotyczące sprzętu powinny być ze sobą powiązane i obejmować cały proces przygotowywania produktów lub potraw, od rozdrabniania składników po ekspozycję gotowych wyrobów. Linie wiodących producentów to nieodzowna pomoc.
Z wyposażeniem gastronomii powinna iść w parze myśl o:
- dziedzinie działalności – do kawiarni i cukierni będą potrzebne między innymi witryny chłodnicze, a w branży cateringowej piec konwekcyjny lub konwekcyjno-parowy,
- metrażu zaplecza – odpowiedni projekt wnętrza sprawi, że z powodzeniem zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty oraz urządzenia, a także meble i blaty robocze,
- liczbie pracowników – dotyczy to między innymi drobnego sprzętu, typu: krajalnice do chleba, szatkownice do warzyw dla usprawnienia poszczególnych czynności,
- podaży – więcej zamówień to jednocześnie większa eksploatacja sprzętu, dlatego już przy zakupie warto zdecydować się na urządzenia wysokiej jakości,
- sezonowości – jeżeli interesuje Cię sprzęt do gastronomii związanej z daną porą roku, zapytaj fachowców o optymalne rozwiązania,
- planowanym budżecie – dysponując określoną kwotą możesz liczyć na rozwiązania dostosowane do Twoich realnych możliwości finansowych.
Niezależnie od tego, na jakim etapie prowadzenia działalności jesteś, możesz dostosować gotowe rozwiązania do swoich potrzeb lub zaplanować wnętrza lokalu, który ma dopiero powstać.
Sprzęt gastronomiczny a warunki panujące w lokalu i na zapleczu
Specyfika przygotowywania dań, potraw i określonych wyrobów sprawia, że często wilgotność powietrza, temperatura otoczenia oraz inne indywidualne czynniki zewnętrzne wymagają doboru mebli i sprzętu, które będą wystarczająco trwałe oraz niepodatne na zawilgocenie, czy przegrzanie.
Doskonałym przykładem wytrzymałości jest stal nierdzewna, z której wykonywane są:
- obudowy i poszczególne elementy sprzętu gastronomicznego,
- meble spotykane w gastronomii, wykonane w całości lub częściowo ze stali,
- narzędzia oraz akcesoria do stosowania na zapleczu kuchennym.
Warto również zwrócić uwagę na aspekty, które są standardem w każdym lokalu, czyli stosowanie środków myjących, czyszczących oraz dezynfekujących. Można oczywiście dobrać preparaty do materiałów, z jakich wykonane jest wyposażenie Twojego lokalu i zaplecza, lecz jeżeli czeka Cię zakup wyposażenia gastronomii, możesz już na tym etapie wybrać odpowiednio trwały asortyment.
Mobilność wyposażenia gastronomii – to także ważne
Charakter danej działalności to albo usługi typowo stacjonarne, albo mobilne, ewentualnie połączenie tych dwóch rodzajów, jeżeli na przykład prowadzisz restaurację, a w sezonie dania są sprzedawane na stoisku poza lokalem. Do prezentowania i przygotowywania dań na zewnątrz potrzebne są zazwyczaj specjalne termosy oraz pojemniki gastronomiczne o określonych cechach.
W tym przypadku również zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie pojemniki są nierdzewne lub w inny sposób zabezpieczone przed korozją i deformacjami, a także czy szczelne są ich zamknięcia. Ciekawe, innowacyjne rozwiązania pozwalają przedłużyć utrzymania określonej temperatury dań i napojów do 6-8 godzin. To udogodnienie, z którego zawsze możesz korzystać, aby spełnić oczekiwania swoich Klientów.
Z solidnym wyposażeniem zmienisz gastronomię na lepsze
Inwestycja w wysokiej klasy wyposażenie gastronomii to niezbędny krok w udoskonalaniu procesu przygotowywania, przechowywania i serwowania potraw. Rozsądna relacja jakości do ceny powinna być ważnym wyznacznikiem, aby przy określonym budżecie otrzymać profesjonalny sprzęt, narzędzia i meble gastronomiczne.